Sprzedaż mieszkania w Gdańsku z korzyścią z pomocą doświadczonego biura nieruchomości nie jest trudna. Miasto to z uwagi na swoją historię i atrakcyjne położenie, jest bardzo popularnym, szybko rozwijającym się miastem. Nic dziwnego, ze tutejszy rynek nieruchomości wprost kwitnie. Dużym zainteresowaniem cieszą się nie tylko nowe domy czy mieszkania wprost od deweloperów. Coraz częściej, najbardziej poszukiwane staję się mieszkania i nieruchomości z rynku wtórnego. Co zrobić, aby sprzedać swoją gdańską nieruchomość z zyskiem i możliwie szybko znaleźć nabywcę?

Spis treści
O czym należy pamiętać?
Jak zwiększyć wartość lokalu niskim kosztem?
Nowy kolor
Drobne naprawy mają wpływ na ostateczna cenę
Mała-wielka kuchnia
Koszty i opłaty
Odpowiednia wycena
Lepiej za drogo czy zbyt tanio?
Kwestie podatkowe
Korzyści ze współpracy z pośrednikiem
Trójmiejski rynek obrotu nieruchomościami
Podsumowanie

Sprzedam mieszkanie w Gdańsku – o czym musisz pamiętać, zanim podejmiesz pierwsze kroki? Podpowiada specjalista z biura nieruchomości WGN

Decyzja o sprzedaży mieszkania – czy to w Gdańsku, czy w jakiejkolwiek innej części kraju – to poważne przedsięwzięcie, o czym wiedzą specjaliści z biura nieruchomości WGN. Istnieje wiele powodów, dla których ludzie decydują się na zbycie swojego lokum. Istnieje wiele dowodów na to, że najkorzystniej, najwygodniej i najprościej jest dokonać tego przez profesjonalną firmie pośredniczącą w sprzedaży nieruchomości. Dlatego też pierwszą ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest wybór właściwego pośrednika, w którego ręce przekażesz to przedsięwzięcie. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na usługi pośrednika w handlu nieruchomościami, bezpośredniego agent, czy może podejmiesz się całego procesu samodzielnie czy też za pośrednictwem inwestora - pamiętaj, aby upewnić się, że korzystasz się z najlepszych usług, które zagwarantują Ci największy zysk. Osoby, które dotychczas nie miały styczności z rynkiem zbytu nieruchomości mogą czuć się zagubione zarówno w przypadku procesu sprzedaży, opisywania ogłoszenia jak i samego finiszu, czyli podpisania umowy i załatwienie wszystkich prawnych i urzędowych formalności. Zanim jednak dojdziemy do tego etapu sprawdźmy, o czym należy pamiętać na samym początku i jak łatwo zwiększyć wartość danego lokalu!

Jak zwiększyć wartość lokalu niskim kosztem?

Aby nieco podnieść wartość lokalu, warto przed wystawieniem go na sprzedaż nieco go odświeżyć. Mieszkania, które są praktycznie gotowe do wprowadzenia i nie wymagają od kupującego niemal żadnego wkładu finansowego w jego natychmiastową modernizację są warte nierzadko naprawdę o wiele więcej warte od tych, które przed wprowadzeniem się trzeba koniecznie odnowić czy wręcz gruntownie wyremontować. Niestety może okazać się to opłacalną, ale zarazem jedną z bardziej żmudnych i czasochłonnych czynności, które należy podjąć, aby dostosować nieruchomość do rygorystycznych standardów wymaganych przez pośredników i kupujących. jednak nawet tak niewielkie kroki jak wykonanie niezbędnych drobnych napraw, odświeżenie ścian i dokładne wysprzątanie pozwolą na przedstawienie lokum jako znacznie bardziej atrakcyjnego, a co za tym idzie – droższego.

Nowy kolor

Nadanie ścianom świeżego wyglądu dzięki położeniu świeżej warstwy farby w neutralnym kolorze sprawi, że każde pomieszczenie stanie się wizualnie atrakcyjniejsze i bardziej przestronne. Pozwoli to osobom zainteresowanym zakupem łatwiej wyobrazić sobie, w jaki sposób urządziliby swój przyszły dom i jak zmieniliby jego rozkład. Kupującym łatwiej również będzie się wprowadzić i korzystać z mieszkania natychmiast - w przeciwieństwie do lokum o ścianach w nietypowym, jaskrawym kolorze, który nie każdemu musi odpowiadać i który wielu chętnie przemalowałoby natychmiast po wejściu do budynku. Najlepiej więc wybierać jasne, tradycyjne kolory - biel, beż i jasną, popielatą szarość. Są uniwersalne, dzięki czemu przypadną do gustu szerszemu gronu zainteresowanych, a dodatkowo optycznie powiększą nawet najmniejsze pomieszczenia.

Mieszkania w blokach w Gdańsku
fot. pixabay.com

Drobne naprawy mają wpływ na ostateczna cenę

Aby na wstępie podnieść nieco wartość danego lokalu, konieczne będzie przeprowadzenie zaniedbywanych od dłuższego czasu drobnych napraw. Dziury w ścianach po wiszących w tym miejscu dawniej zdjęciach czy obrazach, pęknięte klamki, uszkodzone płytki, podarte lub wytarte dywany? Wymiana lub naprawa ich to często kwestia zaledwie kilku godzin. Wielu kupujących chce się jednak wprowadzić bez konieczności wprowadzania natychmiastowych zmian. Warto więc zawczasu zadbać o poprawienie standardu nieruchomości. Czasami wkład finansowy włożony w drobne modernizacje pozwala na zwiększenie wartości lokalu o tyle, że koszty wymiany klamek czy naprawy zamków zwrócą się kilkukrotnie. Nie zapomnij też, aby przed wykonaniem zdjęć do ogłoszenia wszystko dokładnie wyczyścić i gruntownie posprzątać. Zbędne rzeczy zajmujące miejsce można na czas fotografowania poszczególnych pomieszczeń wynieść na korytarz lub klatkę schodową, dzięki czemu wnętrza wydadzą się bardziej uporządkowane i atrakcyjne. Jeśli do mieszkania przynależy ogródek, również o niego warto zadbać. Dobrze jest wcześniej go uprzątnąć, podciąć krzaki, skosić trawę czy pozbyć się przekwitłych kwiatów.

Mała-wielka kuchnia

Tak naprawdę, kuchnia jest najcenniejszym pomieszczeniem w mieszaniu. Według wskaźników rynkowych, to pomieszczenie jest warte znacznie więcej (przeliczając na metr kwadratowy) niż pozostałe pomieszczenia. Kupujący zwracają dużą uwagę na stan sprzętu AGD, szafek i funkcjonalność całego wyposażenia. Przy sprzedaży lokalu warto więc zaznaczyć, co wchodzi w skład oferty - czy tylko meble, czy również pełne wyposażenie AGD. Jeśli szafki nie są pierwszej świeżości, na rynku można znaleźć niedrogie, specjalne farby, które poprawią wygląd ich powierzchni. Jest to znacznie tańsze niż instalowanie nowych mebli, a często okazuje się równie skuteczne. profesjonalna modernizacja blatów kuchennych jest z kolei dość kosztowna, ale może znacząco wpłynąć na ogólną wartość całego lokalu.

Odpowiedni czas

Sprzedaż nieruchomości w czasie, w którym rynek jest najbardziej ruchliwy, ma tę zaletę, że wielu nabywców aktywnie poszukuje nieruchomości. Dzięki temu większość ofert ma potencjalnie większe szanse na finalizację transakcji. Jednak jest to również czas, kiedy na rynku jest dużo więcej nieruchomości, które stanowią jednocześnie konkurencję. Wystawienie oferty w nieco spokojniejszym okresie – na przykład podczas wakacji, świąt czy na przełomie roku daje wyraźną przewagę polegającą na stawianiu czoła mniejszej konkurencji ze strony podobnych nieruchomości. W okresie świątecznym i noworocznym aktywnie poszukujący nabywcy będą mieli prawdopodobnie mniej ofert do wyboru, dzięki czemu sprzedawana nieruchomość będzie się niewątpliwie wyróżniać. Koniec roku to również czas, w którym ludzie podsumowują swoje życie i planują wprowadzić zmiany na nadchodzący rok. Zobowiązanie do znaczących zmian w życiu może wiązać się z przeprowadzką do nowego domu lub mieszkania. Zmiany te mogą oznaczać, że o tej porze roku jest teoretycznie więcej zmotywowanych nabywców. Dla tych ludzi podjęcie decyzji o zakupie nowego mieszkania może być pierwszym krokiem do realizacji pozostałych zmian, które zamierzają wprowadzić w swoim życiu. Jeśli więc sprzedającemu zależy bardziej na zarobku, a nieco mniej na czasie, warto wystawić ofertę właśnie na przełomie roku.

Koszty, opłaty i cena nieruchomości

Przy podjęciu decyzji o wystawieniu lokum na sprzedaż warto wziąć pod uwagę wszystkie związane z tym koszty. Jest to szczególnie istotne w przypadku, kiedy mieszkanie jest sfinansowane z kredytu hipotecznego. Część banków pobiera bowiem prowizję za przedterminową spłatę kredytu. Przy dużym zobowiązaniu finansowym taka opłata może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Aby nie stracić na sprzedaży, warto tego rodzaju koszty doliczyć do ceny nieruchomości.

Odpowiednia wycena

Kiedy na rynku jest więcej ofert niż kupujących, ceny nieruchomości spadają, ponieważ sprzedawcy aktywnie konkurują o zainteresowanie potencjalnych nabywców. Z drugiej strony, gdy jest więcej kupujących niż ofert sprzedaży, rynek nieruchomości ma tendencję do podnoszenia cen za metr kwadratowy, ponieważ wtedy to kupujący konkurują o ciekawą ofertę. Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy właściwie wyceniasz swój lokal, czy może cenę należałoby podnieść lub obniżyć, jest przyjrzenie się średnim rynkowym cenom podobnych nieruchomości w okolicy. Warto również zapamiętać niektóre oferty i sprawdzać, czy znalazły nabywców. Jeśli podobne oferty znikają szybciej niż dotychczas, może to sugerować silny popyt. W takiej sytuacji warto pomyśleć o podwyższeniu ceny. Oczywiście, takie działanie dotyczy wyłącznie osób decydujących się na samodzielną sprzedaż bez pośredników. Jeśli zdecydujesz się na współpracę z doświadczonym biurem nieruchomości, to Twój agent lub doradca sugeruje optymalną cenę, ponieważ doskonale będzie się on orientował w aktualnych warunkach cenowych na rynku nieruchomości.

Nowoczesny przedpokój w mieszkaniu
fot. pixabay.com

Lepiej za drogo czy zbyt tanio?

Wbrew pozorom, zbyt wysoka cena może zamiast zysku przynieść większą stratę. Jeśli przecenia się dane lokum, wzrasta ryzyko zbyt dużego obniżenia jego ceny w przyszłości, co ma negatywny wpływ na realną ocenę wartości nieruchomości. Cena, która ciągle spada, sugeruje bardziej sceptycznym kupującym, że coś jest nie tak ze stanem danej nieruchomości. Może ona również ograniczyć siłę negocjacyjną podczas sprzedaży, ponieważ kupujący mogą postrzegać dotychczasowe obniżki jako znak, że powinni dalej negocjować.

Dłuższy proces sprzedaży wynikający ze zbyt wysokiej ceny może mieć także szersze konsekwencje finansowe. Nawet jeśli ostatecznie uda Ci się uzyskać za daną nieruchomość pożądaną kwotę, może się okazać, że nie pokrywa ona wcale dodatkowych kosztów w postaci dotychczasowych opłat eksploatacyjnych, czynszu czy kolejnej raty kredytu. dzieje się tak szczególnie wówczas, gdy dana nieruchomość nie jest zamieszkana przez właściciela.

Kwestie podatkowe

Ważną kwestią, która może mieć niebagatelny wpływ na ostateczny zarobek ze sprzedaży, jest okres, po jakim sprzedaje się dane lokum. Według polskiego prawa, sprzedaż nieruchomości po upływie 5 lat podatkowych jest zwolniona z płaceniu podatku w wysokości 19% od różnicy jej ceny kupna i sprzedaży. Jeśli natomiast zbycie obiektu nastąpi wcześniej, trzeba się liczyć z oddaniem Urzędowi Skarbowemu aż 19% zysku. Przy cenach nieruchomości jest to całkiem spora kwota, niejednokrotnie przekraczająca kilkadziesiąt tysięcy złotych. Opłata ta, potocznie nazywana jest czasem „podatkiem od wzbogacenia”. Co istotne, kwotę wyjściową wylicza się tu, odejmując cenę nabycia od ceny sprzedaży, a dopiero od danej różnicy odejmuje się 19% podatku. Jeżeli więc nabyłeś nieruchomość drogą kupna, podatek może wcale nie okazać się aż tak wysoki. Gorzej sprawa wygląda w przypadku lokalu uzyskanego w drodze spadku czy darowizny. Wtedy ze względu na wysoką kwotę wyjściową do wyliczenia 19% podatku sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat jest często nieopłacalna.

Korzyści ze współpracy z pośrednikiem

Większość ludzi znając tradycyjny proces sprzedaży nieruchomości przygotowuje dom do sprzedaży, znajduje agenta, pokazuje dom, negocjuje z kupującym, a następnie ostatecznie zamyka transakcję.

Oprócz oczywistej oszczędności czasu i pieniędzy, korzyści współpracy z dobrym biurem obrotu nieruchomościami są znacznie dalej idące. Po pierwsze – każde prywatne ogłoszenia zamieszczane na portalach jest płatne – często jest to koszt rzędu kilkudziesięciu złotych. Przy normalnej cenie rynkowej, jeśli oferta nie jest wyjątkową okazją – na znalezienie zdecydowanego kupca trzeba poczekać czasem nawet kilkanaście miesięcy. Do tego czasu, warto ponawiać ogłoszenia w co najmniej kilku portalach i przy okazji cały czas ponosić koszty ubezpieczenia i opłat eksploatacyjnych. Oprócz tego, zrzucenie ze swoich barków odpowiedzialności w zakresie wszystkich formalności dotyczących sprzedaży nieruchomości jest po prostu wygodne i znacznie mniej stresujące. Zazwyczaj biura obrotu nieruchomościami mają też własną bazę mieszkań na sprzedaż, którą skutecznie rozpowszechniają – często oferta sprzedaży ma znacznie większy zasięg niż kilka pojedynczych prywatnych ogłoszeń na nawet najbardziej popularnych portalach. Wiąże się to również z dłuższym oczekiwaniem na nabywcę, lub ryzykiem braku zainteresowania ofertą. Przy przekazywaniu informacji na temat mieszkania warto podać dodatkowe, bardzo przydatne informacje, które mają wpływ na wzrost jego wyceny. Dotyczy to zazwyczaj szczegółów dotyczących okolicy – bliskości komunikacji miejskiej, szkół, przedszkoli, sklepów, a także – w przypadku Gdańska i innych nadmorskich miejscowości – odległości od morza. To bardzo ważne w przypadku mieszkań przeznaczonych na inwestycje. Częste obniżanie ceny lokalu, wynikające z nieznajomości średnich cen, również niesie za sobą spore ryzyko, ponieważ może wzbudzać wątpliwości co do jego stanu i innych aspektów, które mogłyby zmusić sprzedającego do zmiany swoich oczekiwań finansowych. Pośrednik doskonale zna rynek i wie jaka cena za konkretny lokal będzie odpowiednia.

Gdański rynek obrotu nieruchomościami, czyli czy sprzedawać mieszkania położone na osiedlach takich jak Przymorze, Wrzeszcz, Morena i Zaspa? Odpowiada specjalista z biura WGN!

Według specjalistów z biura nieruchomości WGN do najpopularniejszych gdańskich osiedli, na których stale poszukuje się ofert mieszkań na sprzedaż, należą przede wszystkim takie części miasta jak Przymorze, Wrzeszcz, Morena i Zaspa. Głównym powodem, dla którego sprzedaje się tu swoją nieruchomość, jest oczywiście chęć zysku i zapewnienie sobie maksymalnych oszczędności związanych z tą procedurą. Przekładając naprawdę niewielkie prowizje pobierane ze sprzedaży na szybkość i skuteczność działania biura obrotu nieruchomościami, pośrednictwo nierzadko okazuje się najbardziej opłacalna formą zbycia danego lokum. Oprócz tegoforma ta gwarantuje, że na wszystkich etapach procesu będziesz miał pełną kontrolę nad kwestiami takimi jak określenie proponowanej ceny, przedstawienie szczegółów ogłoszenia i pozostawienie sobie pełnej decyzyjności co do wyboru ostatecznego nabywcy.

Sprzedaż mieszkań w Gdańsku staje się coraz bardziej dochodowa. Co prawda w niektórych częściach miasta nieco trudniej znaleźć kupującego, ale ceny lokali właściwie w całym Trójmieście utrzymują od lat tendencję wzrostową. Gdańsk jest idealnym miejscem na różnego rodzaju inwestycje, a jak wykazuje obecny rynek – inwestycja w mieszkania przeżywa tu swój renesans. Własne lokum nad morzem to dobry pomysł zarówno dla biznesmenów, którzy liczą na szybki zysk z wakacyjnego wynajmu i ewentualnej późniejszej odsprzedaży, ale również dla osób prywatnych, które pragną móc tymczasowo lub na stałe zmienić miejsca zamieszkania. Według branżowych statystyk, mieszkania w Gdańsku średnio podrożały o ponad 11%, przy czym najkorzystniejszymi cenami cieszą się takie dzielnice jak Jelitkowo, Stare Miasto, Przymorze (Wielkie i Małe), Zabornia, Stare Przedmieście i Oliwa. Niemniej jednak w całym mieście rzadko można znaleźć oferty o cenach niższych niż 5000 złotych za metr kwadratowy. Jeśli Twoje lokum znajduje się w pożądanej dzielnicy, z pewnością nie będziesz miał większych problemów z jego szybka sprzedażą. Jeśli tak nie jest, dodatkowe, wyżej wspomniane sposoby na tanią modernizację mogą realnie wpłynąć na większe zainteresowania i jednocześnie wyższą końcową cenę nieruchomości.

Diabelski młyn - koło widokowe w Gdańsku
fot. pixabay.com

Podsumowanie

Aby zmaksymalizować wpływ netto, ważne jest zrozumienie lokalnych trendów rynkowych i ich wpływu na cenę, za którą można sprzedać mieszkanie. Zbyt wysokie koszty kupna nowego lokum mogą mieć bezpośrednie konsekwencje finansowe i przynieść większą stratę. Określona suma, za którą sprzedaje się swoje M powinna uwzględniać również wszystkie koszty, które wiążą się z tego rodzaju przedsięwzięciem, takie jak ewentualny podatek, koszty prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu w banku itp. Dodatkowo, możesz uzyskać wyższą cenę ostateczną, jeśli skupisz się na tanich naprawach wewnątrz lokum. Istnieje naprawdę wiele dróg rentownej sprzedaży nieruchomości, które pozwalają upłynnić ją szybciej i skuteczniej, bez schodzenia z ceny. Osoby, które powierzyły ten proces profesjonalistom, są zazwyczaj spokojniejsze i mniej zestresowane, otrzymując przy tym naprawdę atrakcyjne oferty cenowe. Przy okazji mogą na każdym etapie procesu skorzystać z profesjonalnych porad oraz liczyć na wsparcie merytoryczne i formalne podczas finalizowania transakcji.